Anasayfa / Haberler / O bölgede yaşanan balık ölümlerinin nedeni

O bölgede yaşanan balık ölümlerinin nedeni

O bölgede yaşanan balık ölümlerinin nedeni belli oldu

Divriği’deki balık ölümlerinin nedeni belli oldu

Sivas’ın Divriği İlçesindeki Mursal Barajı’nda yaşanan balık ölümlerinin nedeni ile ilgili Divriği İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Özdemir yazılı açıklama yaptı. Özdemir balıklarda herhangi bir zehirlenme ya da hastalık bulgusuna rastlanılmadığını, balık avında kullanılan patlayıcı etkisiyle ölümlerin gerçekleştiğini belirtti.

İlçedeki Mursal Barajı kenarında 1 aydan bu yana balık ölümlerinin görülmesi tedirginliğe neden oldu. Bunun üzerine Divriği İlçe Tarım Müdürlüğü numuneler alarak inceledi.

Divriği İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Özdemir ve Su Ürünleri Mühendisi Sinan Gelen yazılı açıklama yaparak incelenen balıklarda zehirlenme veya hastalık bulgusuna rastlanılmadığını belirterek, barajda patlayıcı kullanarak, balık avlanması sonucunda oluşan yüksek basınç nedeniyle balık ölümlerinin meydana geldiğini ifade etti.

Tarım Müdürü Hasan Hüseyin Özdemir, “İncelenen aynalı sazan cinsi numunelerin analizinde toksik, kitlesel hastalık veya parazit bulgusuna rastlanılmamıştır. Su örneklerinde ise sucul yaşamı ve insan sağlığını etkilemeyecek düzeyde mevsimsel plankton artışı görülmüştür. Suyun oksijen seviyesi, sıcaklığı, PH’ı ve bulanıklığı olağan sınırlar dahilindedir” dedi. Devlet Su İşleri ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından da numunelerin alındığını belirten Özdemir, önümüzdeki günlerde sonuçların açıklanacağını kaydetti.

Özdemir, “Şok dalgalarıdır. Bunu yüksek basınç altında vücut bütünlüğü bozulmadan toplu ölümlerin gerçekleşmesi olarak açıklayabiliriz. Köylü vatandaşlarımızın ifadesine göre baraj gölü kenarında bir gece çadır kuran yabancı 2 avcı tarafından peş peşe 4 kez dinamit veya el yapımı patlayıcı ile patlama yapıldığı duyulmuştur.

Sonuç olarak korkulacak bir şey yoktur. Ancak baraj gölü güvenliğinin yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Patlayıcı madde ile avcılığın yasak olduğunu hatırlatıp vatandaşlarımızın duyarlı olmasını temenni ederiz. Kurum olarak bu tür yasak avcılık için denetimlerimizi artıracağız” ifadelerini kullandı.

DHA

Hakkında ChatFox Editörü

İlginizi Çekebilir

trump putin

Trump: Putin’le çok iyi anlaştık

Trump: Putin’le çok iyi anlaştık ABD Başkanı Donald Trump, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sohbet
sohbet